Masaż leczniczy kręgosłupa

Kręgosłup jest słupem kostnym, który stanowi podstaw ę naszego ciała. Ponieważ spełnia ważną rolę trzeba o niego dbać pod każdym względem. Dolegliwości, jakie nękają nasze kręgosłupy są bardzo różne. Mają charakter wad wrodzonych i nabytych oraz różnych schorzeń, których przyczyną mogą być zła dieta, brak aktywności fizycznej oraz inne choroby a także podeszły wiek. Powodują one odczuwanie silnego bólu kręgosłupa a także ograniczają aktywność ruchową.

Schorzenia kręgosłupa mogą powodować dolegliwości innych narządów: głowy, kończyn i narządów wewnętrznych. Niestety jedną z podstawowych przyczyn występowania chorób kręgosłupa jest ograniczanie ruchu i wysiłku fizycznego w sensie rekreacyjnym. Większa część społeczeństwa ma szanse niestety przekonać o tym na własnej skórze. Objawy dolegliwości to przede wszystkim bóle w różnych odcinkach kręgosłupa a także bóle głowy, czasami nawet bóle w klatce piersiowej.

We wszystkich dolegliwościach kręgosłupa proponowany jest masaż, jako zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zmniejsza także napięcia, jakie są odczuwalne wzdłuż kręgosłupa i pozwala zrelaksować się pacjentowi.

Jest wiele rodzajów i technik masażu w zależności od umiejscowienia dolegliwości. Masaż mięśni przylegających bezpośrednio do kręgosłupa poprawia ich kondycję, dzięki czemu mogą utrzymywać stabilnie kręgosłup i nie dopuszczać do jego skrzywień. Mięśnie te rozluźniają się a to z kolei zapobiega skutkom stresu, którego objawem jest właśnie napięcie mięśni. Masaże według zaleceń medycyny wschodniej pobudzają tak zwane punkty bioaktywne. Uciskając te miejsca masażysta powoduje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Na każdy zabieg z masażem osoba chora musi otrzymać skierowanie od lekarza. Jest to dosyć ważne gdyż nie każda dolegliwość może być leczona za pomocą masażu, niejednokrotnie istnieją poważne przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów. Dlatego ważna jest trafna diagnoza postawiona przez lekarza specjalistę, która z kolei pozwoli dobrać odpowiednią metodę masażu. Prawidłowo wykonany zabieg powinien likwidować wszelkie napięcia i wzmacniać osłabioną z różnych względów tkankę mięśniową.

Masaż zawsze wymaga wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka i powinien być wykonany przez specjalistę rehabilitanta. Seria zabiegów oczywiście poprawia samopoczucie, jednak czasami jednorazowa seria nie wystarcza i zabiegi trzeba powtórzyć, zwłaszcza, jeżeli bóle kręgosłupa powrócą.

Przed masażem rehabilitant zawsze przeprowadza krótki wywiad. Pyta jakiego typu są dolegliwości w jakich miejscach najbardziej boli i czy kiedykolwiek pacjent miał już jakieś zabiegi. W przypadku ewentualnych kłopotów z oddychaniem masaż przeprowadza się na siedząco w specjalnie do tego przeznaczonym fotelu. Czasem oprócz zwykłej oliwki masażysta może stosować podczas masażu różne maści, żele o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, które dodatkowo mogą uszczelniać naczynia krwionośne.

Masaż kręgosłupa obejmuje plecy, pośladki i barki. Nie trwa dłużej niż 25 minut. Początkowe serie bywają krótsze. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi, czyli do serca. Podczas zabiegu nie powinno się odczuwać dużego bólu, jeśli jednak jest on nie do zniesienia masaż może zaszkodzić i nie przyniesie pożądanych efektów.

Do technik masażu kręgosłupa można zaliczyć: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. Głaskanie jednocześnie rozpoczyna i kończy masaż a polega ono na rozcieraniu preparatu zastosowanego do zabiegu. Uspokaja i relaksuje. Rozcieranie natomiast wykonywane jest za pomocą kciuka. Poprawia oddychanie, zmniejsza ból, uspokaja i odpręża. Ugniatanie jest metoda, którą można stosować we wszystkich miejscach. Używa się obu dłoni ugniatając mięsnie palcami. Oklepywanie jest dosyć szybkie. Nie oklepuje się kości, łopatek i nerek. Z wibracją mamy do czynienia, gdy masażysta wprowadza w drgania tkanki powierzchowne oraz głębsze. Również taki zabieg przynosi ulgę w bólu.